Sicim Yumağı Kuramı

Sicim Yumağı Kuramı

Bu teoriye sanıyorum ben çıkardım yada vardı ve bu ismi ben buldum.  ( Ne önemi varsa )

 

Bunu neden yazma gereği duydum bilmiyorum, belkide insan yaptığı veya düşündüğü şeylerin beğenilmesini, değer görmesini istiyor.

 

Her neyse Konumuza dönelim  ;

 

Sicim yumağı kuramı ile kader anlayışını daha anlaşılır bir şekilde anlatmaya ve anlaşılmaya çalıştım.  Burada yazılanlar tamamen benim bulanık düşüncelerimin bir ürünüdür,  hiç bir yere çekiştirilmemesini  ümit ediyorum.

 

Öyle ya kimsenin tam anlamı ile izah edemediği bu kavramı sen mi izah edeceksin diyecek bir çok kişi çıkacaktır.  Doğru söylüyorsunuz fakat önemli olan taş üstüne taş koymak değil mi ,  ulaşılmaz bilgi katmanlarına insanoğlunun ulaşabilmesi için bir taşıta biz koysak  fenamı olur .

 

Önemli olan basamakların yüksekliği değil çıktıkları yönleridir.  Ve basamakların yüksekliği senin zihninde sorunlara  verdiğin zorluk ile eşit değil midir ?

 

İnanan biri olarak  Allah’a  , Peygamberlerine,  Kitaplarına , Meleklerine, Ahiret gününe ve Kadere   iman etmiş biri olarak bu yazıyı yazdığımı bilmenizi isterim.

 

Kader Nedir ;  İsrâ Suresi 13 . Ayet ve Tefsiri :  

 

“Biz herkesin kaderini (kısmetini) kendi boynuna doladık.”

 “İyi şans veya kötü kaderin sebep ve sonuçları kişinin kendisindedir. İyi davranışları nedeniyle iyi bir şansa sahip olur ve bunların eksiklikleri nedeniyle de kötü olaylarla karşılaşır.” Bu konuyu açığa kavuşturmak zorunluydu, çünkü kaderleri kendi iyi veya kötü amellerine bağlı olduğu halde akılsız insanlar talihsizliklerini hep dış güçlere bağlamışlardır. Eğer sebeplere inerlerse, talihlerinin kendi iyi veya kötü nitelik ve yargılarına bağlı olduğunu görürler.

 

Kaynak : http://www.kuranmeali.com/Tefsir.php?sureno=17&ayet=13

 

Yukarıdaki anlatım ile her şey gayet açık ve ortada olmasına rağmen bu konuyu atom altı sicim boyutunda açıklamak gerekmekte.  Özellikle  günümüzde yaşayan gençlerin bir çoğu maalesef materyalist bir hayat sürmekteler.   Yada iman etmiş ancak Kader anlayışında yanılmakta olan insanlar  ile dolu bir çevremiz bulunmaktadır.

 

Ayette anlatıldığı üzere bu hayatta ne yapıyorsak seçimlerimizden ve kararlarımızdan dolayı bizler mesulüz ..   Dışarıda sağdan soldan  duyduğunuz gibi ” Kaderim buymuş ” veya ” Allahım benim başıma neden geliyor ” , vs vs vs ..

“Şurası kesindir ki Allah, insanlara zerre kadar zulmetmez. Ne var ki, insanlar kendi kendilerine zulmedip duruyorlar.”(Yunus, 10/44)

 

Ayette görüleceği üzere Allah hiç bir yarattığı varlığa zulmetmez  O HALDE NEDEN  SIKINTILARDAN  BİR TÜRLÜ KURTULAMAYIZ ?

Cevaba geçmeden önce sicim teorisine kısa bir göz atmamız gerekmekte.  Sicim teorisi kısaca Her Şeyin Teorisi olarak adlandırılmaktadır.  Bunun nedeni maddesel dünyada varılacak son anlamlı nokta orasıdır yani sicimler, yani tüm kainatın titreşim boyutunda bir biri ile olan iletişimi…..

 

ışınım bekleniyor…