Abd vs Huawei

Büyük ABD Devleti Neden HUAWEI ile Savaşır ?

Abd vs Huawei

Bu amansız mücadelenin nedenlerini kendimce , dilim döndüğünce  gelecek ışımalarım ile  yazmaya çalışacağım.

 

Öncelikle HUAWEI şirketinin tarihine bir bakalım..

 

1987 yılında eski Çin Halk Kurtuluş Ordusu mensubu Ren Zhengfei tarafından Shenzen’de kuruldu.

Sürekli olarak Çin Devletinden destek alan şirket bu desteği aldığının kabul etti..

Yani şirket öyle sıradan bir şirket değil tamamen Çin devletinin gizlice koruması ve desteği altında.. Hali ile tüm devletler kritik pozisyonda olan tüm şirketleri bir şekilde destekler, bence bu gayet doğal.

 

ANLAMAK İÇİN ÖĞRENELİM : 

Firewall veya benzeri cihazlar ile neyi kontrol ediyoruz ve nasıl çalışıyor ? 

Sisteme gelen tüm talepler önce tanımlanmış olan kurallar ile uyuşuyor mu ?   Bu kontrol ile gerekli tanımlar eşleşiyor ise  işlemi kabul eder uyuşmuyor ise ret eder..  Bu yazılan herkes tarafından bilinen bir  yazı..

 

Bilinmeyen ise yazılımların  tabanında  ASCII karakterler ve  onu da altında   binary code ( ikili kod ) 1010100011110000111001010101000 gibi uzun bir sayısal dizi   transitörün üzerinde çalışması ile gerçekleşen işlemler silsilesidir.

Anlatmak istediğim kısaca şu siz dünyanın en iyi güvenlik duvarını da koysanız,  bu tanımların altında bir hex code / binary code  var ise ?  yani kontrol ettiğinizi düşündüğünüz yazılımların altında binary ( bizim bilmediğim bir teknoloji ile )  olarak gömülü bir işlem var ise sizin bildiğiniz 65535 adet port değilde + 1 port daha varsa ?

Yani demek istediğim siz giriş talebinde bulunduğunuzda 3425 portu değilde 34a35 yazdığınız da tüm kuralları elimine ederek içeri alıyor ise ?

Veya bildiğimiz iletişim protokolleri  haricinde başka bir  iletişim protokolü kullanıyor ise ?

Veya  bizim bilmediğimiz bir layer daha varsa ?

Bitmeyen komple teorileri üretilebilir. .

Aklımda çılgın sorular…..

 

Huawei’nin Çin’de gerçekleştirdiği tanıtım etkinliği, hem şubat ayında gerçekleşecek olan MWC Barcelona 2019 öncesinde bir ön bilgilendirme etkinliği görevi görüyor hem de firmanın yeni ürünlerini tanıtmasına fırsat veriyor. Bu ürünlerin arasında 5G baz istasyonu çipi büyük ilgi uyandırıyor.

5G ……8G  teknolojisi insanlığa ne getirecek, bu teknolojinin chiplerini dünyada kim üretiyor ?  

5G ile gerçek bilim kurgu dünyasına giriş yapacağız, aklımızın sınırlarını zorlayacak  olan bu teknoloji ile  sn 70 gb  veri transferi gerçekleşe bilecek.   Bu satırları bilim kurgu ile boğmadan şu şekilde bağlayalım:  5G ile  İnsanlığı yönetmek ve İnsanlık 2.0 denilen çağa geçebilmek için  uğraş veren  birileri  bu teknolojiyi kontrol edemezler ise tüm insanlığı yönetme projesini gerçekleştiremeyecek.   Bu neden ile 5G ve sonrasında çıkan ve üretilen tüm chipleri  ABD ve  destekleyen karanlık güçler  ne edip ne yapıp kendileri tarafından üretilmesini sağlamaya uğraş vermektedirler.   ( Samsung – Nokia – Ericsson  – Alcatel   bunların yönetiminde ABD söz sahibidir.  )

 

….ŞİRKETİ, 5G teknolojileri çalışmalarını derinleştirmek ve Türkiye’de ortak AR-GE çalışmalarını yoğunlaştırmak hedefiyle birlikte yola çıktığı Huawei ile işbirliğinde yeni bir adım daha attı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) desteğiyle ….ŞİRKETİ ve Huawei 5G hız testi gerçekleştirerek Türkiye’de yeni bir hız rekoru kırdı. …….. ,  Huawei Kablosuz İletişim Teknolojileri Ar-Ge Bölüm Başkanı Ying Weimin’in katılımıyla gerçekleştirilen testlerde, mmWave olarak kabul edilen 71.5-73.5 GHz frekans bandı aralığında gerçek 5G ekipmanlarıyla geleceğin 5G teknolojileri kullanılarak saniyede 70 Gbps gibi günümüz teknolojisiyle dünyada ulaşılması zor bir indirme hızına ulaşıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SONUÇ;  Sorun HUAWEI değil , sorun geleceğin iletişim aracı olacak 5G -6G … gibi teknolojilerinin chiplerini üretebilecek şirketlerin oluşmamasını veya bu teknolojileri  kendi bilgisi ve kontrollü dışında olması..   Bunu tüm dünya üzerinde kontrol edebiliyor,  Sadece HUAWEI  getirdikleri kurallara uymuyor ve uymayı düşünmüyor.  Tüm mesele bu yoksa sen telefon üretmişin onu üretmişin bunu üretmişin meselesi değildir.

 

Yoksa parayı basar ( Gerçek anlamda bol keseden basıyorlar 🙂 ) alır geçer ..   Ancak   Çin ve arkasındaki güç ( İngiltere  ) bu  şirketin satılması  veya  kontrolün ABD altında olmasına izin vermiyor.  ( Huawei’ nin en çok ürün sattığı şirket  bilin bakalım kim ?  Vodafone -Dünyanın en büyük mobil operatörü İngiliz merkezli Şirket )

 

Düşünün neden başka CPU üreticisi yok veya GPU üreticisi yok …   Neden  dünya gücü ABD  bir tane şirket için aylardır  Çin ile ticari bir anlaşmayı sonuçlandıramadı.. ?

 

5G teknolojisinin ne kadar önemli bir teknolojik gelişme olduğunu  bir film repliği ile  benzeteyim.  :  “ışınla beni scotty ” işte 5g bu teknoloji kadar önemli..       Belki canlı varlıkları ışınlayamayacak ancak  1 tb gibi büyük bir veriyi saniyeler içinde kullanıma sunacak.  

 

Not : Burada yazılanlar bir iddia değildir,    sadece nedenler aradığım küçük bir  sorgu..